Ustalanie cen detalicznych
temat num
5
99
2
99
Marża
to z kolei różnica pomiędzy
ceną sprzeda-
ży netto
a
ceną zakupu netto
podzielona przez cenę
sprzedaży
i pomnożona przez 100%.
W przypadku tego samego batonika będzie to:
1,21
–
1,00
x
100%
1,00
0,21
x
100%
0,21
x
100%
21% NARZUTU
1,00
1,21
-
1,00
x
100%
1,21
0,21
x
100%
0,17
x
100%
17,4%0$5ˢ<
1,21
0
99
Cena nie jest po prostu wartością towaru. Każda opowiada
jakąś historię. Cena w ulotce to historyjka o tym, że w danym
sklepie jest tanio. Pozostałe ceny nie muszą już powtarzać
tej opowieści, jednak każda z nich zdecydowanie powinna
informować, że tutaj kupuje się bezpiecznie. Każda cena, która
„wyskoczy przed orkiestrę” natychmiast obudzi czujność klien-
ta. Nawet jeśli będzie tylko jedna jedyna. Ceny ustalone przez
Eurocash to spójny system. Jeżeli coś w nim zmieniamy na
własną rękę, musimy się liczyć z faktem, że w tym sklepie może
on przestać działać.
Narzut
to różnica pomiędzy
ceną sprzedaży netto
a
ceną zakupu netto
podzielona przez
cenę zakupu netto
i pomnożona przez 100%.
Jeśli batonik kosztuje w naszym sklepie 1,21 zł netto,
a kupiliśmy go za 1,00 zł netto, to od 1,21 zł odejmujemy 1,00 zł
i dzielimy przez 1,00 zł, a następnie mnożymy przez 100%:
W „Magazynie abc” wielokrotnie piszemy o narzucie. Warto przypomnieć, jak się go oblicza i czym różni się on od marży.
Pani Anna Jaworska z Częstochowy prowadzi sklep już od 17 lat. Ostatnio wła-
śnie dzięki cenom z ulotek odzyskała wielu klientów, których chwilowo zabrała jej
przebudowa drogi.
- Nawet jeśli na dziesięciu klientów ulotkę w domu przeczyta tylko dwóch, to i tak
się to opłaca
– mówi Pani Anna i dodaje:
-
W sklepie trzeba mieć wszystkie produkty z ulotki. Jeśli czegoś, co miało być
w promocji będzie brakować, klienci po prostu pójdą gdzie indziej.
Gdy budowa drogi odcięła na jakiś czas sklep od sporej grupy klientów, dzięki su-
miennemu i konsekwentnemu włączaniu do oferty wszystkich produktów promowa-
nych w ulotkach, pani Anna odrobiła największe straty -
klienci wrócili !
Okiem eksperta
"Ceny z ulotki pomogły mi odzyskać klientów"
kontra
- jak je obliczyć?
MARŻA
NARZUT
Ceny w sklepach najczęściej kończą się cyfrą dziewięć.
Oczywiście każdy wie, że masło za 3,99 tak naprawdę
kosztuje 4 złote. Jednak sumując nasz koszyk odruchowo
liczymy masło za 3, przecier za jakieś parę groszy (w rze-
czywistości 0,99), makaron za dwa złote (2,99). Jeśli klient
ma większą liczbę produktów w koszyku, często przestaje
zwracać uwagę na dziewiątkowe końcówki – pomija je
w całości, nie sumuje pełnych kwot. Do tej drugiej sytuacji
dochodzi, gdy klient zaokrągla wszystkie ceny w górę,
lecz ma świadomość, że i tak zapłaci mniej.
Pamiętaj:
Jeśli „podarujesz” klientowi 1 grosz,
obcinając cenę do końcówki 99, będzie czuł
się, jakbyś podarował mu całą złotówkę!
2
99
0
99
Psychologiczna dziewiątka
– jak to działa?
9
99
0